środa, 29 sierpnia 2012

podróż po stylach i vintagowe wyzwanie DM


Styl Vintage znany jest w modzie, dekoracji wnętrz ale także w scrapbookingu oraz różnego rodzaju rękodziele. Samo słowo pochodzi od terminologi winiarskiej. Oznacza dobre wino z owoców zebranych w jednym sezonie w tym samym roku, takie wino jest wtedy najlepsze. Vintage to powrót do przeszłości, do przedmiotów z duszą, które maja nie mniej niż ćwierć wieku.

 W modzie polega on na łączeniu fasonów z rożnych epok. Pojawił się w  Europie w latach 90-tych, a przywędrował ze Stanów Zjednoczonych.
 W dekoracji wnętrz używany jest w połączeniu z innymi stylami co nazywamy eklektyzmem,czyli to nic innego, jak kojarzenie stylów, zestawianie elementów kontrastowych i mocno różniących się od siebie już na pierwszy rzut oka. Eklektyzm pozwala łączyć odmienne trendy i zestawiać różne epoki. Do powstania tego nurtu w aranżacji wnętrz doprowadziło pragnienie połączenia sentymentu do pamiątek z nowoczesnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami  cecha charakterystyczną tego stylu jest łączenie przeciwieństw, dodanie nowoczesności ze stylowymi starymi meblami.
 Vintage to też akcesoria z bogata bogata przeszłością lub na takie stylizowane.
Podsumowując Vinage to po prostu coś starego, lub wyglądające na stare.
W scrapbookingu oraz rękodziele stworzyć można w tym stylu prawie wszystko, zależy to od naszej wyobraźni, mogą to być kartki, albumy, notesy, pamiętniki, LO, zakładki do książek, można ozdobić pudełka, szkatułki itp. Do tego na rynku można zakupić papier scrapbokingowy nawiązujący do starych wzorów, kolorystyki. Nabyć można również stylowe pieczątki, stemple. Unikalne wykończenie pracy uzyskamy używając guzików, wstążek, koronek. Na koniec tuszując postarzając rożnymi preparatami jak np: glimmer misty, tusze.
Bardzo bliski stylowi vintage jest styl retro i shabby shic.
 Retro jak pisze Wikipedia to termin używany do określania elementów współczesnej kultury, które pochodzą od lub są świadomą imitacją trendów w modzie, światopoglądzie, zachowaniu typowych dla niedalekiej przeszłości, a które były lub są uznawane za niemodne.


 Słowo „retro” pochodzi od łacińskiego przedrostka retro, który dosłownie oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”, zwłaszcza w takich słowach jak retrospektywny, czyli odnoszący się do nostalgicznego lub krytycznego spojrzenia w przeszłość.
Słowo retro jest synonimem wyrazu " staromodny" lub "stary", często w znaczeniu "ponadczasowy" lub "klasyczny".
Retro często odnosi się do estetyki camp, która reprezentuje ironiczne podejście do rzeczywistości przejawiające się otwartym i celowym wprowadzaniem nietypowych elementów zarówno do stylu ubierania, jak i sposobu bycia.

Wikipedia podaje, że styl schabby chic wykształcił się historycznie jako elegancki styl w opozycji do słodkiego popularnego stylu tzw. POP Victoriańskiego. Po raz pierwszy termin ten został podany w "The World of Interiors magazine" w latach osiemdziesiątych XX wieku i stał się bardzo popularny w latach 90 w Stanach Zjednoczonych, szczególnie na zachodnim wybrzeżu (Los Angeles, San Francisco), mocno inspirowany śródziemnomorską kulturą Grecji, Toskanii i Prowansji.
 Shabby- oznacza stary, obdarty, zniszczony, podniszczony.
Chic- oznacza po prostu szyk.
Kolorystyka schabby chic to często jasne, rozbielone - tzw. pastelowe lub pożółcone odcienie. Złamane biele, szarości i wyblakłe róże i błękity, ale także pożółcone, wypłowiałe czernie i brązy.
 Schabby chic-  to również specjalna technika malowania kilkoma warstwami farby w taki sposób, aby spodnie warstwy farby były widoczne i wyglądały jakby prześwitywały wyglądając na starą, łuszczącą się powierzchnię.


 Tak więc jak widzicie wszystkie te style łączy jedno - przeszłość. Można spokojnie mieszać i łączyć te style w swoich pracach, które dzięki temu nabiorą starodawnego charakteru.

Na koniec po tej całej krótkiej podróży po starociowych stylach, chciałabym Was zaprosić na wyzwanie Vintage do Diabelskiego Młyna które poprowadziła Konstancja8 , która świetnie tworzy w stylu retro i vintage.
 Mamy również nagrodę dla zwycięzcy ufundowana przez UHK Gallery, która jest producentem wspaniałych papierów również w stylu vintage.

Na to wyzwanie zrobiłam szkatułkę z patyczków po lodach, które przeleżały już rok czasu. W środku będę przechowywać pierwszy kosmyk mego dziecka, więc poprzez tę prace pragnę zachować wspomnienie z przeszłości mej złotowłosej księżniczki.

Mam nadzieje że przyłączycie się do wyzwania, oraz, że Ci którzy nie próbowali jeszcze tego stylu skuszą się, podejmą próbę, postarzania i zatrzymania przeszłości w swojej artystycznym przedmiocie.

Dziękuję za uwage
pozdrawiam serdecznie
Noami

7 komentarzy:

 1. Wspaniała szkatułka i niezwykła pamiątka dla Ciebie i córeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie było poczytać :) Szkatułka niesamowita!!! Zapiera dech w piersiach... Świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 3. cudowna! wspaniała! zachwycająca!

  OdpowiedzUsuń
 4. wow, jaki cudny wykład! a pudełeczko boskie, dekoracja góry baaardzo w moim stylu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a to wszystko dzieki twojemu wyzwaniu na DM :)
   dzikuje :*
   i pozostalym dziekuje ze pozostawienie po sobie sladu :)

   Usuń

dziękuje za dobre słowo i każdą opinię